Stadion Poljud ve Splitu

Multifunkční stadion Poljud se nachází v severní části Splitu jen něco málo přes kilometr od přístavu a starého centra města. Stadion byl postaven už roku 1979, má ale velmi moderní tvary, takže ho klidně můžete tipovat jako novější. Co se týká velikosti a dimenzí stadionu, tak je to ovál o rozměrech 105 x 68 metrů. Fandit zde může tak až 35. tisíc diváků a to nejčastěji fotbalovému klubu HNK Hajduk Split, který patří mezi jedny z nejlepších fotbalových klubů v Chorvatsku. Kromě toho slouží stadion Poljud také k pořádání závodů v atletice nebo kulturních akcí (především koncertů velkých hvězd).

Historie stadionu je sice krátká, ale také poměrně zajímavá. Jak už jsme napsali v předchozím odstavci stadion byl postaven roku 1979 a stejného roku i otevřen. Příležitostí kvůli které byl postaven byly Středomořské hry (Mediterranean Games), což jsou atletické soutěže, které se konají každé čtyři roku a můžou se jich zúčastnit země ze středomoří. V roce 1979 se tyto hry konaly ve Splitu a stadion Poljud byl jejich hlavním hostitelem.

Zajímavé také je, že původní kapacita byla daleko větší a to 55. tisíc diváků. V roce 1982 se sem naměstnalo dokonce 62. tisíc diváků a to na fotbalovém zápasu o titul mezi HNK Hajduk Split a Dinamem Zagreb. Stadion by měl v brzké době projít velkolepou rekonstrukcí na kterou se počítalo s částko 90 milionu euro. O tom jak tento projekt dopadne je na vážkách, protože měl být původně součástí příprav na fotbalové EURO 2012 na které kandidovalo Chorvatsko spolu s Maďarskem. Po té co ale vyhrál tandem Polsko-Ukrajina je tento projekt nejistý a prozatím byl pozastaven.

Důležité akce, které se konali na stadionu Poljud:

1979 – Středomořské hry

1982 – Rekordní finále chorvatské fotbalové ligy mezi HNK Hajduk Split a Dinamem Zagreb

1990 – Mistrovství Evropy v atletice

1993 – Koncert Mišo Kováč (velmi populární Jugoslávský zpěvák)

2002 – Mega koncert Marko Perković-Thompsona

2008 – Koncert Iron Maiden v rámci turné Somewhere Back In Time World Tour

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist