Kopec Marjan

Marjan je kopec, který se nachází na západní straně města Split. Táhne se od historického centra a přístavu až ke špičce poloostrova na němž Split leží. Kopec Marjan je pokryt hustou středomořskou vegetací zejména borovicí lesní. Marjan vytváří jedinečné panorama města a tvoří hezký kontrast proti úzkým kamenným uličkám starého města.

Špička poloostrova s kopcem Marjan je oblíbeným výletním místem. Jsou zde kilometry stezek, které slouží návštěvníkům k odpočinku i pořádání pikniků. Nacházejí se zde také tenisové kurty a malá městská ZOO.

Nejvyšší bod kopce Marjan je vysoký 178 metrů. Z mnoha míst je pak doslova úchvatný pohled na celé město a okolní ostrovy a nedaleké hory Mosor a Kozjak. Ve východní části směrem k centru města se také nachází menší kostelík ze 13. století. Na špičce poloostrova pak sídlí institut oceánografie a rybolovu (Institut za oceanografiju i ribarstvo – IZOR).

Důležitou roli sehrál kopec i za druhé světové války. Kdy se dokonce dostal do jedné z oblíbených partyzánských písní a stala se tak jedním ze symbolů protifašistického odboje. Píseň si dokonce zamiloval i budoucí vůdce Jugoslávie Josip Broz Tito.

Kopec Marjan nabízí opravdu skvělé možnosti procházek a představuje takový malý kousek přírody uprostřed velkoměsta. Rozhodně si tedy nenechte návštěvu Marjanu ujít.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist