Katedrála Svetog Duje

Dalmácie to nejsou jen pobřežní letoviska a slunné pláže, právě zde máte jedinečnou možnost navštívit zajímavé památky, které odkazují na dávnou minulost dalmatského kraje. Moderní město Split, které je centrem Dalmácie, ukrývá ve svém historickém jádru honosný Diokleciánův palác, v jehož centru stojí katedrála Svetog Duje neboli chrám Svatého Duje.  V období rané středověku to byl mariánský chrám, záhy byl však zasvěcen novému patronu. Dnešní katedrála sv. Duje (nebo též Dominia) je pojmenována podle místního mučedníka a patrona města.

Dveře do katedrály střeží sfinga.
Chrám stojí na osmihranném půdorysu na původní stavbě mauzolea císaře Diokleciána. U vchodu do katedrály vás přivítá poněkud netradiční socha – je to sfinga z 2. století před naším letopočtem. V útrobách katedrály najdete vzácnou katedrální pokladnici, kde jsou mimo jiné umístěny cenné chorvatské rukopisy.  V interiéru katedrály jsou však i další vzácná umělecká díla nejen z Diokleciánovy doby –  vyřezávané dveře, reliéfy, fresky a obrazy. K zajímavostem patří oltáře s hroby křesťanských mučedníků.

Trh svatého Dominika
V blízkosti paláce uvidíte známou sochu biskupa Gregora z Ninu. Nezapomeňte navštívit blízký rušný trh sv. Dominika. Je umístěn v prostoru mezi Diokleciánovým palácem a nádražím. Ve zvonici kataderály, která pochází z 13. století, je přístupná vyhlídková věž. Bližší informace o městě i katedrále získate na www.split.hr a www.split.info.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist