Diokleciánův palác

Tuto starověkou památku v dalmatském Splitu rozhodně nesmíte minout.  Je to místo, kam se sjíždí turisté z celého světa. Diokleciánův palác byl pro své kulurní bohatství zařazen na seznam mezinárodní organizace UNESCO v roce 1979. Palác byl vystaven v době, kdy zde nebylo žádné město, a tak budoucí Split vyrůstal na okolních pozemcích.  Split se tak vlastně zrodil díky paláci. Diokleciánův palác se do dnešních dnů zachoval ve velmi dobrém stavu a svou impozantností okouzlí i návštěvníky, které příliš neoslovují antické památky. Navíc ve zdech Diokleciánova paláce dodnes žije na 3 tisíce obyvatel Splitu. Bydlet ve stavbě posvěcené staletími musí být opravdový zážitek. Diokleciánův palác je nejvýznamnější památkou celého Chorvatska.

Lesk a bída života císaře Diokleciána.

Slavný císař Dioklecián, významný bojovník, se narodil kousek od dnešního Splitu v antickém městě Salony. Záhy se vypracoval na zkušeného válečníka a díky tomu se stal také císařem. Byl i významným stavitelem, který si potrpěl na nákladné, rozsháhlé a honosné obytné areály. Pozval do místa zkušené umělce a stavitele z východu, kteří se věnovali výstavbě celého komplexu. Samotný Diokleciánův palác je toho důkazem. Císař si ho nechal postavit pro svůj důchodový věk. To znamená pro dobu, kdy předá titul císaře svému nástupci a odejde do jakéhosi císařského důchodu. Palác měl dvě funkce – byl nejen luxusním bydlením, ale i opevněným vojenským táborem. Dioklecián se právem obával o svůj život. Vždyť proslul svým nenávistným postojem ke křesťanům, které neváhal vyhánět, mučit a popravovat. Po své abdikaci se proto uzavřel do paláce, žil neustále ve strachu o svůj život a obviňoval své blízké, že se chtějí proti němu spiknout. Dožil ve svém paláci pološílený a s podlomeným zdravím. Tak skončil osud jednoho z největších antických císařů. Zemřel v roce 313.

Co zde navštívit?

Dnes však není Diokleciánův palác mrtvým místem, denně tudy proudí na tisíce turistů. Celý areál je směsicí různých architektonických stylů. Uvidítě jak antické, tak raně křesťanské a středověké památky. Věž u katedrály byla stavěna v rozmezí 13. až 15. století. Ve středu paláce stojí křesťanská katedrála sv. Duje. Palácem protínají dvě hlavní ulice či třídy, kde najdete rozmanité obchůdky a kavárničky, které zvou k posezení. K dalším památkám patří socha sv. Řehoře. Byl to zdejší biskup, který prosazoval národní jazyk při mši místo nesrozumitelné latiny. Pokud si šáhnete na biskupův palec u nohy, pak vězte, že se do Splitu opět podíváte. Určitě nahlédněte do Jupiterova chrámu z 5. století. Zlatá brána je zase původní a monumetální vstup do Dioklecioánova paláce. Pokud projdete Železnou bránou, dostanete se na náměstí, kde stojí věž, přepychové paláce aristokracie a Národopisné muzeum s expozicící lidových řemesel. K velmi zajímavým místům patří rovněž podzemní paláce a rušná splitská promenáda.

Praktické informace pro návštěvníky.

Do areálu Dioklecioánova paláce není vybíráno vstupné. Pokud potřebujete zaparkovat, učiňte tak na nábřeží, kde je placené parkoviště (10 Kn na 1 hodinu). Bližší informace o Diokleciánově paláci a Splitu najdete na oficiálních stránkách města www.split.hr.

2 Komentáře

  1. vojta 18. června 2014 v 09:04 #

    pěkné

  2. vojta 18. června 2014 v 09:05 #

    byli tam milenci hažmuková a hájek

Okomentovat článek

TOPlist