Chorvatské národní divadlo ve Splitu

Ve Splitu se nachází i jedno z nejvýznamnějších divadel v zemi – Chorvatské národní divadlo. Sídlí v krásné nově zrekonstruované budově se žlutou fasádou na náměstí Trg Gaje Bulata. Pokud by někoho zajímaly GPS souřadnice, tak ty jsou: 43° 30′ 38.36″ N  16° 26′ 15.16″ E.  Minout to ale nemůžete i bez navigace, stačí když se na konci přístavní promenády dáte po bulváru Marmontova a po 300 metrech jste tam.

Divadlo má dlouhou tradici a funguje už od roku 1893, což z něj hned po divadlu v hlavním městě Záhřebu činí druhé nejstarší v Chorvatsku. Navzdory k tomu se kolem divadla soustřeďuje novější část města, najdeme tu prosklené obchodní domy nebo i přímo na náměstí velmi moderní kostel strohých funkcionalistických tvarů (Crkva Gospe od Zdravlja).

V divadle se každoročně odehraje nespočet vystoupení a součástí jsou i různých festivalů. V létě se hrají oblíbená zábavná představení přístupná i turistům. Zatímco na jaře pravidelně na konci dubna se zde koná významný festival chorvatské dramatické tvorby a autorského divadla, zvaný „Dny Marka Maruliće“ (Marulićevi dani). Program tohoto festivalu je o proti tomu odbornější a zaměřuje se hlavně na chorvatskou dramatickou tvorbu a autorské divadlo a také na vědecký, literární a vydavatelský program. Součástí je i udílení cen Marul nejlepšímu dramatickému dílu v devíti kategoriích.

Pokud se zajímáte o divadlo a případně byste chtěli navštívit nějaké vystoupení, tak už si více můžete najít přímo na oficiální internetových stránkách. Vám ostatním můžeme alespoň doporučit se vydat prohlédnout divadlo z venku. Je opravdu krásné a v okolí se nachází plno dalších atrakcí!

Zajímavý odkaz týkající se divadla.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist